Płaski horyzont nie jest dowodem na to, że ziemia jest płaska…

Jest to kontynuacja wątku, który podjąłem w tym komentarzu.

Przez długi czas analizowałem to, dlaczego widzimy takie obrazy jak ten zapodany przez Henryka:

http://www.zbawieniecom.fora.pl/sekcja-priorytetowa,29/plaska-ziemia-czy-mozna-tej-teorii-zaprzeczyc,2079-30.html#33691

Aż w końcu dziś zrozumiałem, że to niczego nie udowadnia… Dlaczego?

Trzeba użyć wyobraźni… Dla mnie najprościej było to zrozumieć tak:

Wyobraźmy sobie np. doskonale sferyczną pomarańczę… Niech ona symbolizuje nam naszą ziemię i załóżmy, że żyjemy w jej wnętrzu. Stoimy w pewnym miejscu i rozglądamy się dookoła. Widzimy nasz horyzont. I teraz:1jpg

Co my widzimy? Czy horyzont jest tą czerwoną linią, czy może czymś innym? Gdyby horyzont był tą czerwoną linią (co jest oczywistym nonsensem), to moglibyśmy się spodziewać zobaczyć wklęsłość… Ale tak nie jest… W takim razie czym jest ten horyzont?

Wyobraźmy sobie że przecinamy prościutko tę pomarańczę na wysokości jego głowy po tej czarnej linii i patrzymy na tego gostka od góry… Wtedy dostajemy taki obraz:

2

Okrąg w tym przypadku jest naszym horyzontem. Czarnymi liniami zaznaczyłem odległość od jego oczu do linii horyzontu. Odległość ta jest taka sama niezależnie w którą stronę spojrzy.

Skoro odległość ta jest taka sama, to teraz spójrz na pierwszy rysunek.

SKORO ODLEGŁOŚĆ JEST TAKA SAMA, TO ZNACZY, ŻE WSZYSTKIE PUNKTY, KTÓRE SKŁADAJĄ SIĘ NA OBSERWOWANY HORYZONT SĄ NA TEJ SAMEJ WYSOKOŚCI W STOSUNKU DO OCZU OBSERWATORA. I dlatego tu nie ma znaczenia to, jak bardzo zagina się promień świetlny, albo czy w ogóle się zagina (to jest inny temat i nie mieszajmy tego tutaj, bo to zbędne). Ważne jest to, że wszystkie punkty które się widzi z danej wysokości są na TEJ SAMEJ WYSOKOŚCI w stosunku do obserwatora.

A skoro tak, skoro to jest JEDNAKOWA WYSOKOŚĆ WZGLĘDEM OBSERWATORA, TO NIE ZOBACZYMY WKLĘSŁOŚCI. Horyzont będzie płaski. Zawsze będzie płaski. Jak uniesiemy się na ileś tam kilometrów wzwyż, to i tak będzie płaski!

Wyobrażasz sobie ten precyzyjnie odcięty kawałek pomarańczy? Jego krawędź jest płaska, a nie wklęsła, chyba, że nierówno odciąłeś/aś 🙂 Dlatego horyzont jest płaski! Nie jest to dowód na niebocentryzm, ale jest to dowód na to, że płaski horyzont PASUJE do niebocentryzmu i go nie wyklucza.

BB

Advertisements

3 thoughts on “Płaski horyzont nie jest dowodem na to, że ziemia jest płaska…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s