Luźne myśli o judaizmie

Zapiszę kilka swoich przemyśleń na temat judaizmu.

Już kiedyś pisałem, że judaizm to satanizm tak jak każda jedna religia bez wyjątku.

Sprawa jednak nie jest taka prosta, bo odłamów judaizmu jest bardzo dużo. Niektóre z nich są talmudyczne, kabalistyczne (satanistyczne), a inne nie. Nie wiem jaka jest struktura judaizmu pod tym względem, ale np. ostatnio znajomy mi powiedział, że większość Żydów na całym świecie obchodzi biblijne święta według kalendarza żydowskiego.

O tym kalendarzu pisałem już przy okazji omawiania Szabatu. Jest to kalendarz oderwany od faz księżyca, opiera się on o matematyczne wyliczenia, które często nie pokrywają się z tym co widać na niebie. I dlatego np. według tego kalendarza święto Yom Teruah wypadało z niedzieli na poniedziałek, tymczasem według kalendarza obserwacyjnego przypada dopiero teraz (2 dni później).

Przy okazji, po raz pierwszy zachowuję dziś Szabat Yom Teruah, ale robię to według kalendarza karaimskiego – opartego na fazach księżyca.

Myślę, że większość Żydów jest oszukiwana i obchodzą biblijne święta nie wtedy kiedy trzeba, a to jest właśnie doskonałym tego przykładem.

Skłaniam się ku opinii, że początek miesiąca jest wtedy, gdy widać pierwszy sierp księżyca, a nie wtedy, gdy przypada astronomiczny nów, a w rzeczywistości go nie widać.

W jednym z wykładów serii „totalny atak” prof. Veith tłumaczył, że judaizm, katolicyzm, islam, to satanistyczne religie dla mas. Nie przypomnę sobie teraz gdzie to było, bo oglądałem prawie całą tą serię. I ja zgadzam się z tą opinią, pod warunkiem że założymy, że mowa o judaizmie talmudycznym (który czerpie z kabały, a swoim wyznawcom podaje to jako Prawo Boga).

Judaizm oparty na Torze nie powinien się według mnie nazywać judaizmem.

Jest jeszcze jeden aspekt judaizmu talmudycznego, który chcę omówić. Chodzi o to, że judaiści nie prowadzą „działalności ewangelizacyjnej” – jeśli można to tak nazwać umownie. Oni nie nawołują do nawrócenia na judaizm. Tworzą do tego dość zamknięte środowiska. Jeśli wiemy, że każda jedna religia będzie dążyć do ekumenizmu i uznania lucyfera jako swojego boga, to ciekawi mnie to, co tak naprawdę się mówi tym szeregowym wyznawcom judaizmu talmudycznego. Dlaczego mnie to ciekawi? Bo lubię wiedzieć w jaki sposób pierze się mózgi różnym grupom religijnym, to jest bardzo pouczające i pozwala wiele zrozumieć.

Np. w przypadku świadków jehowy, sprawa jest banalnie prosta: oni chodzą i sami informują ludzi czym są indoktrynowani. Z chrześcijaństwa wyrosłem i wiem co to jest… Islam… Tutaj też jest dużo materiałów w sieci i łatwo się pokapować o co chodzi tym ludobójcom. Natomiast w przypadku judaizmu talmudycznego jest nieco inaczej.

Chciałbym się dowiedzieć co mają do powiedzenia panowie guru judaizmu skupieni wokół papieża – plemię żmijowe. Aby to zrobić, chyba będę musiał kupić talmud. Nic innego mi nie pozostaje. Jeśli ktoś ma jakieś ciekawe przemyślenia na ten temat, lub ciekawe linki, to wklejajcie. Pytanie brzmi: „W jaki sposób pierze się mózgi szeregowym bezmyślnym wszystko łykającym wyznawcom judaizmu talmudycznego”?

Po odrzuceniu chrześcijaństwa i zorientowaniu się czym ono tak naprawdę jest (satanizmem, kultem płodności) przyszedł czas na zbadanie judaizmu pod tym samym kątem. Powolutku zaczynam rozumieć, że powinienem się za to zabrać jeśli nie chcę się dać złapać pułapkę, w którą wpada wielu ludzi, którzy z chrześcijaństwa nawracają się na judaizm TALMUDYCZNY. Obawiam się jednak, że jest to o wiele trudniejsze do zrobienia niż weryfikacja chrześcijaństwa, bo wymaga o wiele większej wiedzy.

Najlepiej byłoby mieć jakiegoś znajomego judaistę, który nic nie wie o spisku. Takiego, który wierzy w to, co mówią rabini guru judaizmu. Wówczas wystarczyłoby tylko mu zadawać pytania i słuchać uważnie odpowiedzi. Ma ktoś kogoś takiego? Bardzo by mi to pomogło.

Brain Breaker

Advertisements

30 thoughts on “Luźne myśli o judaizmie

 1. Monika

  Witam, odnosnie tych dwóch wielkich świat biblijnych. Czy możesz Krystian potwierdzić lub skorygować te informacje, gdyż nie jestem pewna czy dobrze zrozumiałam znaczenie tych świat…

  Yom Teruah , jest to Nowy Rok, wtedy zaczyna się czas pokuty. Według żydowksiego kalendarza zaczął się 13.09 (niedziela) od zmierzchu i trwa do 14.09 (poniedziałek) do zmierzchu.

  Nastepnie po 10 dniach jest Yom Kippur ( Dzień Pokuty i Pojednania). Według kalendarza żydowskiego zaczyna się 23.09 (wtorek) od zmierzchu a kończy 24.09 (środa) do zmierzchu. W tym dniu jest bezwzględny zakaz robienia czegokolwiek oraz nakaz całkowitego poszczenia. Jest to dzień przepraszania i żałowania za grzechy, dzień pojednania z Bogiem.

  Wiem, że ty się opierasz na innym kalendarzu (przesunięte będą u Ciebie te świeta o 2 dni)…

  Like

  Reply
  1. Brain Breaker Post author

   Nie jestem pewien czy Yom Teruah to nowy rok. Pierwszym miesiąc w roku przypada na wiosnę – wtedy gdy jest Pascha. Żydzi tłumaczą to tak, że mamy 2 rodzaje kalendarza… Tymczasem Tora nic nie mówi o 2 rodzajach kalendarza. Albo inaczej, są miejsca, które brzmią dziwnie… Według jednego z nich rok się zaczyna na wiosnę, a według drugiego – teraz. Ten temat jest wart drążenia. Nie przerabiałem go jeszcze ale jest dla mnie bardzo śmierdzący.
   Yom Teruah to 1 dzień. Tymczasem w obecnym kalendarzu żydowskim są to… 2 dni… Jak to możliwe? Drugi dzień dodano, bo do końca nie można polegać na obliczeniach rabina Hillea – twórcy kalendarza żydowskiego w obecnej postaci. Być może dodano drugi dzień także z innych powodów. Jak kupię sobie diabelski talmud, to będę wiedział więcej.
   Jest klasyczny przykład talmudycznej lipy. Zobacz: w kalendarzu żydowskim masz 2 dni:
   http://calendar.zoznam.sk/jewish_calendar-pl.php
   1 i 2 Tishri. Swoją drogą, nazwy miesięcy to babilońskie satanizmy. Mamy wśród nich naszego ukochanego…Tammuza!
   To jest właśnie kabalistyczny judaizm – zwiedzenie – pranie mózgu dla szeregowych “Żydów”.

   Według kalendarza żydowskiego Yom Terua (u nich Rosz Haszana) przypadał w tym roku od niedzieli wieczora do wtorku wieczora 🙂
   Nawet pod wpływem znajomych zacząłem tego wieczora Szabat, a potem sobie przypomniałem to wszystko, co zrozumiałem badając sprawę Szabatów księżycowych i przypomniałem sobie jak to jest ważne, aby obserwować księżyc.
   Byłem nieco wstrząśnięty w tym czasie, bo mój synek był szpitalu i czekał na obrzezanie i dlatego straciłem jasność umysłu. Po dwóch godzinach gdy się wyciszyłem i pomyślałem, to stwierdziłem, że nie ma w tym dniu żadnego święta, bo księżyc nie został zaobserwowany nad Jerozolimą.

   Podałaś poprawny termin rozpoczęcia Yom Kuppur według kalendarza żydowskiego.
   Tak – dla mnie będzie to 2 dni później.

   Tego dnia obowiązuje post. Tego dnia najwyższy kapłan dokonywał obrzędu przebłagania za grzechy.

   Tak na marginesie… jeśli Jezus dokonał przebłagania za nasze grzechy to po jakiego grzyba zawracać sobie głowę świętem Yom Kippur i pościć? To tak dla tylko wtrąciłem dla rozrywki 🙂

   Like

   Reply
   1. Monika

    Te nazwy tych miesięcy są rzeczywiście podejrzane, jak mogli nazwać miesiąc Tammuzem albo Sivan (mnie sie kojarzy z siva bożkiem)?
    Więc my będziemy z mężem święcic Yom Kippur według “kalendarza księżycowego”, tak jak Ty i Twoja rodzina. Czyli 25.09 (piatek) od zmierzchu do 26.09 (sobota) do zmierzchu, czyli tak jak wypada normalny regularny sabat. Dzięki Krystian za pomoc.

    Like

    Reply
   2. Ambroży

    Luźne myśli o kalendarzu.
    Dzisiaj 28 września tj 15 Tiszri mamy święto Sukot wg kalendarza rabinicznego które to zaczęło się o zmierzchu dnia poprzedniego. Jest 100% pełni księżyca , jest to połowa miesiąca tiszri. „Zadmijcie w róg w czasie nowiu, w czas pełni, w nasz dzień uroczysty „- Psalm 81,4 . Pełnia księżyca wypada zawsze w połowie miesiąca księżycowego dnia 15 a dniem świątecznym w tym czasie jest święto Przaśników a jesienią święto Namiotów.
    Kilka słów o kalendarzu biblijnym : Jeśli mamy się kierować Biblią to gdzie ona mówi o prawym sierpie nowiu i zaobserwowaniu go? Metoda prawego sierpa księżyca którą stosują karaimi zaczerpnięta jest z tradycji żydowskiej i zapisane jest o tym w Talmudzie który to karaici odrzucają, ale dalej stosują metodę obserwacji księżyca nad Jerozolimą
    “To odnowienie księżyca będzie wam początkiem miesięcy „- 2 Mjż,12,2. Nigdzie obserwacja prawego sierpa w Biblii nie jest regułą. Skąd zatem Jonatan wiedział kiedy będzie nów ? – 1 Sam.18, -„Jonatan rzekł do niego: Jutro nów księżyca „ Wiedział z obliczenia, kierował się tym kiedy księżyc zniknął i tarcza była ciemna. Nów jest zawsze trzecim. dniem po zniknięciu światła na tarczy księżyca . Dlatego sierp lewy i trzeci dzień ma logiczniejsze zastosowanie bo wtedy pełnia zawsze będzie dnia 15 . Nawet Księga Henocha o tym mówi 78,12- „Pierwszego dnia nazywany jest nowiem, ponieważ tego dnia powstaje na nim światło „. Czyli żeby było wszystko jasne powtórzę raz jeszcze, od czasu zniknięcia lewego sierpa księżyca liczymy 2 dni i dzień trzeci jest pierwszym dniem nowego miesiąca, pamiętajmy że dzień biblijny rozpoczyna się wieczorem po zachodzie słońca. Powstałe światło w nów nie jest jeszcze widoczne gołym okiem. Stosując metodę kalendarza karaimskiego, obserwacji prawego sierpa, mamy dwa dni po pełni księżyca.
    O tym skąd wiemy, że przed wygnaniem do Babilonu nie wypatrywano księżyca, czy mamy jakieś źródła napiszę innym razem, muszę jeszcze to raz dokładnie sprawdzić.

    Jeśli zaś chodzi kiedy jest Nowy Rok w miesiącu Tiszri czy Nisan to pierwszym miesiącem kalendarza żydowskiego jest wiosenny Nissan. Z drugiej jednak strony żydowski Nowy Rok przypada na Tiszri, siódmy miesiąc i wtedy też zmienia się data. Pomysł różnych początków roku, który na pierwszy rzut oka może wydawać się dziwnym ma jednak pewien sens. Przyjęty „nasz” Nowy Rok kalendarzowy rozpoczyna się w styczniu, a nowy rok szkolny we wrześniu, w wielu firmach istnieje pojęcie roku fiskalnego. Podobnie jest z kalendarzem żydowskim ma różne punkty startowe. Mamy też wzmiankę w Torze o tym że „pod koniec roku gdy zbierzesz swój plon z pola będziesz obchodził Święto Żniw” (Sukot) – 2 Mjż,23,16 , czyli żniwa zakończono pod koniec roku szóstego miesiąca .
    Drugi dzień J.Teruach (Rosz Haszana) wynika tylko z tradycji a nie z braku dokładności kalendarza rabinicznego (Hillela). J.Teruach jest jedynym świętem, które przypada w pierwszy dzień nowego miesiąca (pierwszego dnia tiszri). Za czasów świątyni ogłoszenie nowego miesiąca nie następowało, nim świadkowie nie zgłosili zaobserwowania nowiu księżyca przed Sanhedrynem.Dopiero po tym Sanhedryn ogłaszał publicznie, że miesiąc się rozpoczął. Ponieważ świadkowie mogli się spóźnić, J.Teruach została ustanowiona dwudniowym świętem, aby wszyscy mieli pewność, że niezależnie od tego, czy świadkowie pojawili się wcześniej, czy poźniej – święto obchodzone jest we właściwym czasie.
    Jak by nie spojrzeć na oba kalendarze, karaimski obserwacyjny i rabiniczny Hilela nie są one biblijne. W rabinicznym kalendarzu zastosowana jest jeszcze zasada „lo adu rosz”ale o tym innym razem
    Rabini od wieków mówią ze jak przyjdzie Mesjasz ustali na nowo porządek kalendarza.

    Like

    Reply
   3. Brain Breaker Post author

    Ambroży
    Witam cię bardzo serdecznie na moim blogu 🙂 W końcu odważyłeś się napisać komentarz. Bardzo dobrze. Znasz Biblię o wiele dłużej ode mnie i masz wiedzę, którą możesz się tutaj z nami dzielić. Bardzo dobrze znasz również polskie środowisko judeomesjańskie. Twoje doświadczenie z pewnością będzie bardzo pouczające dla wielu z nas.
    Wkrótce jeszcze raz odniosę się do tego co napisałeś, ale powiem ci wstępnie, że dziś według karaimów jest Święto Szałasów, tymczasem dziś patrzę na księżyc i widzę, że jest po pełni. Wniosek z tego jest taki, że kalendarz karaimów także jest rypnięty, bo jak napisałeś, to święto powinno przypadać w dzień pełni księżyca, 15 dnia miesiąca.

    Like

    Reply
 2. Szymon Pułkownik

  Zobacz nawet ile Wikipedia podaje:

  Współczesne odłamy judaizmu
  3.1 Judaizm ortodoksyjny
  3.2 Judaizm postępowy
  3.3 Judaizm konserwatywny
  3.4 Judaizm rekonstrukcjonistyczny
  3.5 Judaizm świecki i humanistyczny
  3.6 Judaizm mesjanistyczny
  3.7 Felaszowie
  3.8 Judaizm karaicki

  Diabeł zastosował tą samą strategię co w chrześcijaństwie, dziel i rządź, a każda z nich wierzy, że idą ku zbawieniu.

  Like

  Reply
 3. Szymon Pułkownik

  Nie wiem czy to może być tutaj pisane, ale bardzo mnie ciekawi czy to diabał objawił się rzekomemu “Mahometowi” czy uczynił to rękoma Watykanu. Przecież tam jest tyle podobieństw do biblii”, na przykład: Jezus, maryja. Jedno wiem na pewno, szatan świetnie się bawi tworząc takie kłamstwa jak: Dżahilijja.

  Like

  Reply
 4. Ivett

  Co do Yom Teruah, to nazwa Rosz ha Szana, czyli Nowy Rok, została nadana przez Żydów, bo podobno ten dzień otwiera nowy rok religijny. Wielu ludzi przyzwyczailo się do tej nazwy. Natomiast prawidłową, pierwotna nazwa to “święto trąbek/trabienia” czyli Yom Teruah. Co do nowiu…. Dowiedziałam się ciekawej rzeczy – mianowicie wypatrywanie sierpa księżyca wzięło się dopiero przy II świątyni, w okresie kiedy już trochę czasu zaczął powstawać i kształtować się Talmud. W Tanachu nie ma nigdzie dosłownie napisane ze now to sierp księżyca widoczny gołym okiem, bo jak wiemy oko ludzkie ma opóźnienie. A co jeśli mamy zachmurzenie? I nie byłoby widać na niebie nic, oprócz chmur? Ja myślę, że sprawa kalendarza jest warta doglebnego wyjaśnienia i ze to nie jest tak oczywiste. My obchodziliśmy zawsze święta wg karaimow, ale w tym roku zaczęło mi coś nie pasować i obserwując fazy księżyca z różnych stron internetowych, widać było mowy sierp juz z 13 na 14, tyle że nie w Izraelu gołym okiem. Trzeba też pamiętać, że kiedy Izrael był w wędrówce, czy przy I świątyni, mogło to wyglądać zupełnie inaczej. Ja ten temat na pewno zgłębiać będę bo nie daje mi spokoju… Na pewno też nie mogło być tak, że ludzie mieli u siebie chaos i albo czekali na sierp nic nie robiąc albo ktoś coś ogłosił, wiec lecieli z pola do domu… Przy okazji ciesze się ze w ogóle ludzie świętują ten dzień i chcą zachować uroczyste Szabaty, szczególnie tak ważny jak Jom Kipur.

  Like

  Reply
  1. Ivett

   Od siebie jeszcze mogę dodać tą stronkę: http://www.kalendarz-365.pl/ksiezyca/kalendarz-ksiezycowy.html oraz http://www.kalendarz-365.pl/ksiezyca/aktualna-faza-ksiezyca.html Pokazane tu są fazy księżyca. I tak z 14 na 15 wrzesnia, kiedy ksiezyc miał juz 3% mozna było zaobserwować nów i to sie pokrywa z tym, ze 14 dzien “wieku” księzyca wypada w pełnię, bo tak zaiste powinno zawsze byc. Trzeba pamiętać, że miesiąc księżycowy jest krótszy od solarnego. Pamietam, ze na Pesach i Święto Przasników mój dobry przyjaciel bład popełnił, własnie przez obserwacje “nowiu” księżyca gołym okiem. Dokopał sie do tekstu w Tanachu, który został usuniety ze zwyczajnych Biblii, gdzie było własnie napisane o “pełni księżyca” w Pesach… Co więcej Pascha przez te obserwacje ”nowiu” wypadła nie w 14 dzien “zycia” ksiezyca miesiąca Abib, tylko dzien pozniej, bo tak zaobserwowano ”nów” w Izraelu. Teraz zaobserwowano tak, ze nie przesuwa się o dzien, ale o dwa… Jak w takim razie wierzyc w te nowie ogladane gołym okiem? Natomiast Święto Namiotów, które bedzie 15 dnia miesiąca 7 czyli Tishri (1 i ostatni dzien Sukkot to tez uroczyste Szabaty) powinien przypasc dzien po pełni. Wg obserwacji nowiu (a teraz pytanie – kto jakiej wielkosci księzyc uwaza za nów?? jakiej wielkosci ma to być rogalik – wąski, czy szerszy?? 😀 ) zaczynając 2 dni pozniej, wszystko sie przestawia, pełnia zamiast 14 dnia wypadałaby na 16 dzień fazy księzyca. To na pewno jest nieprawidłowe liczenie. Wiem, ze w Izraelu Szabat Namiotów bedzie zaczynał się 27 wrzesnia o zmroku, czyli w pełnie, co moim zdaniem jest niewłasciwe, bo o dzien za wczesnie (ale to sa własnie te ich automatyczne obliczenia), a z kolei kazdy, kto patrzył na ten “nów” w Izraelu i czekał, bedzie miał dzien za pozno bo 16 dnia cylku księzyca. Na koniec moze napisze krótko, ze Karaimi to tez jest sekta, która czesto była podzielona, a swoje rózne obliczenia tez brali nie wiadomo czasem skąd 😉 Moje zdanie jest takie, ze prawda lezy po środku 😉 Ja Jom Kippur i Sukkot bede miała dzien po Ortodoksach i dzien przed Karaimami, bo to pasuje do “wygladu” ksiezyca 🙂

   Like

   Reply
  2. Brain Breaker Post author

   No właśnie Ivet,to są te rozkminy. Sam fakt, że nie wiemy kiedy obchodzić święta i są w tym temacie prowadzone spory świadczy o tym, że Bóg się ukrył przed nami, dokładnie tak jak nam to zapowiedział. To jest nasza (ludzka) porażka.
   Ciekawi mnie skąd wiemy, że przed wygnaniem do Babilonu nie wypatrywano księżyca… Mamy jakieś źródła?

   Like

   Reply
   1. Ivett

    Hejka 🙂 Ogólnie to ja niestety pomieszałam, a nie mozna tu tekstu usunać ani edytowac. Pomyliło mi sie, ze pełnia przypada miedzy 13 a 14 dniem i dopiero pozniej jak rozmawiałam z Ambrozym przez telefon, on sprostowal mnie, ze to jest z 14 na 15, bo z 14 na 15 przypada tez Pascha, a nie jak wiekszosc osob mysli ze z 13 na 14 wieczorem. Jak zwykle skopane tłumaczenia…. Tak, to prawda, ze my ludzie odnieslismy porazke 😦 Dlatego wlasnie dziekuje Bogu za takich ludzi jak Ty, Ambrozy, Monia i inni, którzy Boga szukaja i pragna poznac prawde. Ciesze sie ze Abrbozy napisal wiecej w zwiazku z tym kalendarzem 🙂 Warto korzystac z jego wiedzy, ja sie nigdy nie zawiodłam 🙂

    Like

    Reply
 5. Ivett

  A z tym CERNem to od mojego męża słyszałam. Dał mi film o tym. Wydaje mi się, że to tradycyjne mieszanie prawdy z kłamstwem. Otchłań i demony z czelusci kojarzą się z Apokalipsa… Są osoby, które chcą aby ona się wypełniła a ludzie przez to uwierzyli w Jezusa Ozyrysa II 😉 Skoro ten rok ma być rokiem światła, to możliwe ze będą kabinowac coś z blue beam i robić jakieś przedstawienie na niebie + kontrola umysłu poprzez fale, mogące wywołać głosy czy halucynacje. Przyjdzie ten dzień i się okaże…

  Like

  Reply
 6. Monika

  Dzięki Ivette za Twoje uwagi. Te dwa kalendarze rzeczywiscie wprowadzają chaos, daty w nich sie różnią o 2 dni i nie wiadomo, kiedy tak naprawdę wypada dane święto…

  Like

  Reply
 7. Ivett

  No władnie, jest z tym pewien problem… Kiedy ja patrze na fazy księzyca z linku, który dałam powyżej, i licze od zachodu słońca miedzy 14 a 15, idealnie po 7 dniach wypada 1 kwadra księzyca a po 14 idealna pełnia. Mysle, ze to jest dobra wskazówka dla nas, szczególnie, ze własnie teraz 14 dnia Tishri (28 wrzesnia) w 1 dzien Sukkot ma pojawić się tzw “krwawy księzyc”, ktory pojawił sie takze w pełnie Paschy i który przypada tylko i wyłacznie w pełnie. Niektórzy widza w tym znaki apokaliptyczne…. Ja to postrzegam jako znak od Boga, który chce nam pomoc w obliczeniu własnie tego własciwego czasu, ktory zagubili i Ortodoksi i Karaimi.

  Like

  Reply
  1. Ivett

   Ech… Szkoda, ze nie mozna tu tekstu edytować…. Chciałam napisać tak: Mysle, ze to jest dobra wskazówka dla nas, szczególnie, ze własnie teraz 14 dnia Tishri (28 wrzesnia) w wieczór i noc przed Sukkot, który jest 15 dnia, ma pojawić się tzw “krwawy księzyc”, ktory zaistniał takze w pełnie Paschy i który przypada tylko i wyłacznie w pełnie. Niektórzy widza w tym znaki apokaliptyczne…. Ja to postrzegam jako znak od Boga, który chce nam pomoc w obliczeniu własnie tego własciwego czasu, ktory zagubili i Ortodoksi i Karaimi….

   Sorki za błedy, ale robie kilka rzeczy na raz, pisze z rozpedu, biegajac od kompa do dzieci 😉

   Like

   Reply
  1. Angelika

   Moim zdaniem historia ta pokazuje jak działało prawo lewiratu tzn. że istniał obowiązek poślubienia wdowy po bracie przy jednoczesnym spłodzeniu potomstwa. Nakaz ten nie został spełniony wobec Tamary, zatem użyła podstępu (ach faceci!) i … Zaszła w ciążę ze swym teściem, który był w tym czasie już wdowcem. Zatem grzechu de facto nie popełnili, a stosunek przedmałżeński potraktowano jako zawarcie małżeństwa. Dlatego w dalszych częściach Biblii synowie-bliźniacy z tego związku, poddawani są jako synowie Judy a nie jego zmarłego syna.
   Podobną sytuację mamy w historii Rut i Noemi. Chyba stosowano to, aby zachować czystość linii rodowych oraz aby kobiety miały potomstwo. Zaskakujące jest, że właśnie dzieci z tych związków znajdują się w królewskiej linii rodowej. Rozciągnęłabym temat na NT, ale se daruje.
   Pozdrawiam

   Like

   Reply
   1. Szymon Pułkownik

    Tylko, że on chciał z nią obcować, bo myślał, że to nierządnica. Czy nie było to przestąpieniem Zakonu? Tym bardziej, że Juda miał żonę. Tamara była wdową, chyba dlatego nie popełnił cudzołóstwa (nie wiem jaka była wtedy definicja, bo obecnie słownik pwn podaje, że obecnie to stosunek płciowy z cudzym mężem lub cudzą żoną), ale nie wiem czy to, co dla nas jest złem, czyli stosunek z nierządnicą, jest zabronione w Prawie.

    Pozdrawiam również.

    Like

    Reply
   2. Angelika

    Wtedy nie było zakonu mojżeszowego ino jakieś niepisane prawo. Juda nie miał żony, bo umarła. Gdzieś czytałam, że był taki czas, że spacery do nierządnicy były traktowane jako niewłaściwe, aczkolwiek nie zabronione. Bo co miał zrobić chłop bez żony? Zwyczaje się zmieniały przez stulecia. Jakub miał 2 żony i 2 nałożnice,, Salomon setki nałożnic, a rodzice Jana Chrzciciela już siebie nawzajem. Trudno ocenić przez pryzmat dzisiejszej moralności.
    Ale i tak było niesprawiedliwie… Bo facet mógł mieć dwie kobiety (w tym samym okresie czasu), natomiast kobieta nie mogła być z dwoma… Czemu tak? Bo nie było testów DNA…

    Like

    Reply
   3. Szymon Pułkownik

    Ja nie mam żony, a nie chcę nawet pomyśleć, że mógłbym z nierządnicą, bo od razu robi mi się niedobrze. Myślę, że Bogu się to nie podobało i tak jest do dziś. No, ale nie znam zdania Boga na ten temat. No ale faktycznie, może kiedyś ludzie inaczej na to patrzyli.

    Like

    Reply
 8. tomiczny

  A mnie ciekawi dlaczego Izraelici byli w Egipcie tak długo ? Przecież uciekali przed krótkim głodem a zostali tam 400 lat. Co lub kto ich tam trzymał ? Zapomnieli w tym czasie o ich Bogu .Z początku było im dobrze ,może zapomnieli o Abrahamie i jego obietnicy ? Oprócz tej obietnicy nie mieli nic ,nawet religi , no ale w Egipcie to było setki bogów i nie dziwota że przesiakneli tym balwochwalstwem .
  Poza tym że się mocno rozmnozyli nie widzę nic ,a może o to chodziło ? W późniejszej Ziemi Obiecanej czekali już na nich ,,rośli ,,ludzie (nasienie diabła ) których mieli wybić do pnia .
  I tu ma to sens ! W 1 Moj .3,,15 jest mowa o nieprzyjazni między potomstwem Ewy i szatana …ono miało zetrzeć głowę węża (po wybiciu tego potomstwa ),czyli to nasza sprawa policzyć się z szatanem z fiasko e Edenie ,a nie jakiś okup .W Ezechiela pisze ze nie poniesie syn winy za ojca ,to co nas obchodzi Adam .

  Like

  Reply
  1. Szymon Pułkownik

   Ciekawe uwagi o policzeniu się z diabłem i o tak zwanym pierworodnym grzechu. “Grzech pieworodny” to wymysł diabła, aby chrzcić niemowlęta. Jeszcze niedawno straszyli piekłem jako miejscem gdzie trafiają dzieci, które nie zostały ochrzczone. Niby głoszą Jezusa a sami Go nie słuchają: “Kto uwierzy i ochrzczony zostanie, będzie zbawiony, ale kto nie uwierzy, będzie potępiony.” Nie pamiętam, abym to słyszał podczas mszy. Od samego narodzenia, ledwo po początku życia pragną nas złożyć w ofierze, zapieczętować, skraść duszę, wykorzystując niewinność, czyli brak świadomości najmłodszych! zbrodniarze!

   Like

   Reply
  2. Angelika

   Niewola Egipska początkowo dobrowolny pobyt, było ocaleniem pierwszych Izraelitów (fizycznym ale także przed pomieszaniem genów, o czym wspomniałeś). Zbyt dużo nefilimów było w Kannanie, aby się z nimi zmierzyć. Bóg odczekał aż nieprawość sięgnie zenitu i dopiero interweniował. Prowadzili więc wojny przeciw sobie, ale także biblia wspomina o pladze szerszeni, która spustoszyła kraj i osłabiła wroga, nim Izrael się tam pojawił, a także o wybiciu przez anioła w obozie wroga tysięcy wojowników (niektórzy mówią o pladze dżumy rozniesionej przez szczury). A najlepsza dla mnie jest obecność “wodza wojsk Pana”, bo dowodzi, że wojna toczyła się zawsze w okręgach niebieskich…

   Like

   Reply
 9. tomiczny

  Widać Bóg dość długo , bo ok.370 lat po potopie ,,znalazł ,, tego właściwego (Abrama ) do walki z potomstwem diabła ,po czym mocno go wypróbował (ofiara Izaaka ),choć wcześniej było kilku mężów wiary przed i po potopie . Jaszera pisze ze szatanowi mocno zależało odwieść Abrama od ofiarowania Izaaka ,myślał na pewno ze ze to nie na niby ,ale na serio .
  Ciekawe jaką moc miała mieć ofiara Izaaka ? O tym nigdy nie pomyślałem ,lecz z relacji Jaszera była by bardzo czysta , pomijając nasz ludzki rozum każdego ziemskiego ojca . Czy Izaak by zmartwychwstał i kiedy ,czy raczej chodziło tylko o próbę Abrama ?Myślę że to drugie .
  Na dziś to mam 100 pytań a niewiele odpowiedzi , lecz w Joela 3 ,,1 pisz ze Bóg wkleję swego Ducha

  Like

  Reply
  1. Brain Breaker Post author

   Pamiętaj, że owe “wklejenie ducha” nastąpi dopiero kiedy Bóg wróci na ziemię i zacznie tu robić porządek. Do tego czasu, sami musimy gorliwie Go szukać, żeby na owe “wklejenie” zasłużyć.

   Like

   Reply
 10. Szymon Pułkownik

  Wkurzyło mnie to. Piotr wstawił artykuł: „I spocznie na niej Duch Pański” : Kim jest żydowski Mesjasz? Nienawidzę jak ktoś wszystkich Izraelitów osądza tak samo. Tam jest wymieszana Prawda z kłamstwem, czyli fragment Tory z kabałą diabła. Mam wrażenie, że to aluzja do nas. Ja nie wyznaję judaizmu, między innymi, że go nie znam, bo to nie religia dla takich mas jak inne.

  Like

  Reply
 11. tomiczny

  Według Joela jest taka kolejność :
  Susza , szarancza ,głód ,
  Dom Pana pozbawiony ofiar (głód )
  Zwołajcie zgromadzenie , modlitwa o pomoc ,nadciąga lud wielki potężny (opis podobny do emigrantów z Afryki ? Joel 2 ,,2 do 10 )
  Wezwanie ,,zwróćcie do mnie ,, ,Pan się lituje
  Joel 3 ,,1 wylanie Ducha
  Znaki na Niebie ,ponowny ZBIOR Izraela ,sąd w Dolinie Jozafata ,
  Pan zamieszka w Syjonie po wsze czasy

  Like

  Reply

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s