Kiedy w tym roku wypada Pascha?

Pierwszy dzień miesiąca zaczął się 29 marca wieczorem. Tego dnia zaobserwowano księżyc nad Jerozolimą.

Tutaj mamy daty świąt biblijnych na 2017 rok:

https://escapeallthesethings.com/holy-day-calendar/
Według tego kalendarza Pascha zaczyna się 11 kwietnia wieczorem, a Święto Przaśników 12 wieczorem.

Pełnia księżyca wypada 11.

Teraz tak.

Jak rozumiem, Pascha nie jest Szabatem. Jest to dzień przygotowania do święta Przaśników. Pascha zaczyna się 14 dnia miesiąca, a 15 dnia jest Święto Przaśników. Potem 7 dni później czyli 21 dnia też jest Szabat.

W dzień Paschy należało przynieść baranka do świątyni i go złożyć w ofierze. Następnie wracało się do chaty i jadło się wieczerzę paschalną, ale już po zmroku, czyli defacto w 1 dzień Święta Przaśników – czyli w Szabat.

Czy macie jakieś sugestie? A może gdzieś się pomyliłem?

BB

 

Advertisements

35 thoughts on “Kiedy w tym roku wypada Pascha?

 1. rafałek

  nie pisałem wczesniej na blogu tylko czytałem, dziekuje za wielką prace, u mnie wygląda to tak ….

  31 marca w piątek wieczorem pierwszy sierpek księzyca w moim wojewodztwie to był pierwszy dzien miesiaca u mnie i jednoczesnie tzw. wielki szabat bo pierwszy dzien miesiaca sie pokrył z szabatem…

  9 kwietnia niedziela – dziesiaty dzien miesiaca , ide po baranine na kebab albo do sklepu

  13 kwietnia – czwartek o zmierzchu Pascha 14 dzien miesiaca …
  zaraz po tym pierwszy dzien Swieta Przasników w czwartek 13.04 około godziny 20.00 jest zachod słonca
  pierwszy dzien swieta Przasników trwa w czwartek od 20.00 do piątku do zachodu i ostatni 7 dzien od 19 do 20 Kwietnia od zachodu do zachodu , to są Szabaty 1 i 7 dzień

  też tak to rozumiem jak i TY ze Pascha nie jest szabatem….

  Kaplanska 23:5 w 1000-latce
  W pierwszym miesiącu, czternastego dnia miesiąca, o zmierzchu, jest Pascha dla Pana.

  Cylkow tłumaczy nie o zmierzchu tylko “ku wieczorowi :Pesach Wiekuistemu” w tym 23:5 rozdz. Kapłańskiej…

  Moje rozumienie jest takie że Pascha to ostatnie chwile przed zachodem…. “ZMIERZCH” albo “SZARÓWA”

  liczysz pierwszy dzien miesiaca od Jerozolimy , ja licze od obserwacji księzyca nad swoją głową…

  Jeżeli przyjać 29.03 Jerozolime sierpek za pierwszy dzien miesiaca to masz dobrze policzone ,Pascha 11 Kwietnia o zmierzchu a zaraz potem Przasników

  Like

  Reply
  1. Brain Breaker Post author

   Hm, uważaj, bo baranina z kebaba lub sklepu nie jest koszerna, bo nie wiesz jak zostało zabite zwierzę.
   Też można liczyć Szabaty od księżyca nad naszą głową, ja wolę jednak patrzeć na to co się dzieje w Jerozolimie, bo gdybym żył w Bożym świecie, to bym jechał na święta tam, a więc to tamten księżyc wyznaczałby mi Szabat.

   Like

   Reply
 2. Bogdan

  Super post.
  O tyle dla mnie istotny, że, moim zdaniem, teraz powinniśmy bardziej skupić się na właściwym rozumieniu i wypełnianiu Prawa. Sprawę satanisty pawełka mamy już za sobą. Wszyscy, którzy chcą kroczyć tą drogą znajdą na tym blogu wystarczającą ilośc informacji.

  Też mi się wydaje, że Pascha to nie dzień, tylko samo zabicie i spożywanie barana, co miało nastąpić wieczorem, zaraz przed zachodem słońca, na dzień poprzedzający Święto Przaśników.
  Uważam jednak, że raczej powinniśmy śledzić to, co się dzieje w okolicach Jerozolimy, chociażby z tego powodu, że liczenie lat przestępnych (czyli ustalanie pierwszego miesiąca roku) jest zależne od dojrzewania jęczmienia.
  Sam obchodzę Szabat cotygodniowy w oparciu o to, co widzą moje oczy. Nie sprawdzam jaki jest dokładny czas zachodu słońca, tylko, jak się ściemnia, to jest to dla mnie dzień odpoczynku.
  W przypadku Paschy jednak, moim zdaniem oczywiście, powinniśmy odnosić się raczej do terenu Jerozolimy. Izraelici mieli obchodzić Paschę we wszystkich miejscach, w których byli. Jeżeli dobrze pamiętam (poprawcie mnie, jeśli się mylę) to będąc w podróży też mieli ją obchodzić. Myślę, że kierowali się wtedy ustaleniami kapłanów tak, że każdy obchodził Paschę w tym samym czasie, gdziekolwiek był. Mogę się mylić, ale tak mi się wydaje.
  Sprawdzanie jęczmienia było 28-29 marca. Pierwszy sierpek księżyca, czyli pierwszy dzień pierwszego miesiąca roku był 29 marca. To 14 dzień, Pascha, przypadać będzie na wtorek 11 kwietnia, tuż przed zachodem słońca. Dzień Przaśników w środę 12 kwietnia – Sabat. Po siedmiu dniach, czyli we wtorek 18 kwietnia zakończenie święta – Sabat.

  Dzięki Rafał za pomysł z baraniną z kebaba 🙂

  Ten wpis uzmysłowił mi jak bardzo muszę być uważny w interpretowaniu Przepisów.
  Ustalenie terminu Szabatu cotygodniowego nie jest trudne. Wydawało mi się, że jeżeli chodzi o termin Szabatu miesięcznego, też nie powinno to być problemem. Ten post uzmysłowił mi, że popełniłem błąd, przez nieuwagę. Obchodziłem go wtedy, kiedy pojawiał się pierwszy sierpek księżyca, czyli w pierwszy dzień miesiąca. A powinienem obchodzić go dzień wcześniej, w nów, czyli ostatni dzień miesiąca.
  Poprawcie mnie proszę, jeżeli jestem w błędzie.

  Pozdrawiam,
  Bogdan

  Like

  Reply
  1. Brain Breaker Post author

   Bogdan, ale piszesz Pascha we wtorek, Przaśniki w środę, ale czy masz na myśli we wtorek o zachodzie słońca i w środę o zachodzie słońca ? Tzn. kiedy Przaśniki? W środę o zachodzie do czwartku do zachodu? Szabat to 15 dzień miesiąca. Licząc od 29 go, to tak wychodzi.

   Dlaczego nów to nie sierpek tylko niewidoczny księżyc?

   Wiesz zwróć uwagę, że w naszym jeżyku występuje przekłamanie, mówimy nów na ciemny księżyc. Wiele pojęć zostało w ten sposób przekręconych przez babiloński matrix.
   Nigdy nie wiesz który to będzie ostatni dzień miesiąca, bo wystarczy, że księżyc będzie ciemny 2 dni co się czasem zdarza. Co wtedy zrobisz? Obchodzisz swój ciemny księżyc, czekasz na sierpek, a tu go nie ma….za to jest kolejny ciemny księżyc. Który dzień wtedy jest świętem? Nonsens prawda?
   Nie wdrażając się w znaczenie i pochodzenie słów, to tylko tak na szybko…
   Kiedyś bardzo dokładnie badałem kwestię nowiu i kalendarza i tego byłem pewien… Nów to pierwszy sierpek i to jest pierwszy dzień miesiąca. Inaczej wiele tekstów biblijnych traci sens. Gorzej gdy są chmury 🙂

   Na marginesie, nie zjadłbym baraniny z kebaba pełnej syfu i gmo, którym zapewne faszeruje się owce. Nie pomyśleliście o tym?

   Like

   Reply
   1. Bogdan

    Nie odpowiadałem wczesnej, bo wyjechałem po pierwszym dniu Przaśników na narty i wróciłem na dziń przed zakończeniem Świąt. 

    BB dzień zaczyna się od zachodu słońca. Nie dodawałem tego tutaj, bo wydaje mi się, że w tym gronie to oczywiste.
    W moim rozumieniu, całe święto trwa 7 dni. Pierwszy i ostatni dzień jest Szabatem. Oczywiście dzień zaczyna się o zachodzie słońca dnia poprzedniego. Pascha wydaje się być obrzędem, nie nazwą dnia. Zaczyna się przed 1-szym dniem, wieczorem, kiedy się ściemnia, ale jeszcze nie ma zachodu słońca i czasem trwania zahacza o dzień pierwszy. 
Wyjścia 23:15 mówi o 7 dniowym Święcie Przaśników. Kapłańska 23:5-8 to samo. Pascha od połowy wieczoru.

    Janie, masz rację. Wydaje się, że Paschę i święto Przaśników obchodzono tylko w Jerozolimie. Dziękuję za wyprowadzanie mnie z błędu. Faktycznie osoby, które były nieczyste lub w dalekiej podróży mogły obchodzić Paschę 14 dnia w następym miesiącu, co sugeruje, że obchodziły ją w Jerozolimie.
    Wiedziałem, że gdzieś dzwoni, ale nie byłem dokładny niestety.

    Co do nowiu, to nie sugerowałem się definicjami tego słowa, tylko logiką.
    Zdaję sobie sprawę, że znaczenia słów ulegają zmianie w czasie. Nie licząc licznych przekłamań robionych celowo.
    Bardziej zastanowiło mnie to, że Bóg uczynił świętami ostatnie okresy. Ostatni dzień tygodnia. Ostatni rok z okresu 50 lat.
    Kapłańska 25:3 przez 6 lat będziecie obsiewać pola, a przez 7-my rok będzie Szabat dla ziemi. 

    7 x 7 lat (49 lat) odliczycie. 50 rok będzie święty – rok wyzwolenia. 

    Dlaczego robiłby wyjątek i nakazywał świętować pierwszy dzień miesiąca?
    Oczywiście mogę się mylić. Nawet chciałbym się mylić, bo to by oznaczało, że do tej pory czyniłem słusznie.
    Chyba jeszcze raz muszę przeczytać to, co BB napisał na temat nowiu księżyca.

    Bogdan

    Like

    Reply
  2. Jan

   Bogdanie ! Paschę należało spożyć i obchodzić tylko i wyłącznie w Jerozolimie, innej opcji nie było a to dlatego że baranka mogli zabijać tylko kapłani w świątyni. Pascha była świętem pielgrzymim. Pascha stricte oznaczała ofiarowanie,( wszystko to jest opisane w Tanachu, ST ) obecnie nikt już nie obchodzi Paschy w dokładnym znaczeniu,mozemy tylko obchodzić Przaśniki…

   Like

   Reply
   1. Bogdan

    BB masz racje, nie wiadomo, czy baranina z kebabu jest czysta od GMO i jak był zabity baran. Generalnie mam problem z odpowiednim odżywianiem się, tzn. takim, w którym jestem pewien braku GMO lub innych szkodliwych domieszek.
    Pieczywo pszenne praktycznie odpada, z powodu modyfikacji genetycznych. Staram się jeść orkiszowe, ale nie jestem w stanie wykluczyć pszennych czy sojowych domieszek.

    W moim przypadku brak białka zwierzęcego w diecie jest dość ciężkie do wykonania. Oczywiście świadomie nie jem wieprzowiny, ani tłuszczu zwierzęcego okrywającego wnętrzności, ani krwi nie piję. Ale już steka wołowego jem, oczywiście dobrze wypieczonego, żeby był bez krwi właśnie. 
Piszę „świadomie” bo dzisiaj np. wieprzowina jest dodawana niemal do wszystkiego i trzeba mieć albo dostęp do własnej hodowli albo sklep koszerny w pobliżu. 

    Nie jem praktycznie szynek, chyba, że 100% wołowiny lub z jelenia albo sarenki, której skład dokładnie sprawdzę. Nawet te z indyka mają w składzie, powiedzmy 89% indyka i dopisek, białko wieprzowe. To samo jeżeli chodzi o żelatynę w produktach czy kapsułkach, duża część z nich jest robiona na bazie żelatyny wieprzowej.
    Dlatego trzymam się tego, że nie jem wieprzowiny, owoców morza, krwi etc. Zdając sobie sprawę z tego, że domieszki wieprzowe, czy krew mogą być ukryte w produktach bez podawania tego w składzie.
    Jeżeli ktoś ma pomysł jak można sobie to usprawnić, to bardzo proszę, podzielcie się ze mną.

    Pozdrawiam,

    Bogdan

    Like

    Reply
 3. rafałek

  nów to sierpek na 100%, cała przeciwna Bogu nauka i w tym astronomia i astrologia nazywają nowiem ciemny ksiezyc i nie ma tu logiki nazywać cos czego nie widać czyli “próżnię ” . O koszerną rybę to w tych czasach ciężko jeśli się samemu nie złowi bo nie chcą brac a co dopiero o koszerną baraninę

  Like

  Reply
  1. Bogdan

   BB, Rafał, macie racje, nów księżyca to pierwszy sierpek, czyli nowy księżyc
   BB, przed ostatnim nowiem przeczytałem Twoje posty tego tematu dotyczące. Chciałem mieć pewność, że Szabat wynikający z nowiu obchodzę w odpowiednim czasie.
   Pełny szacunek dla wykonanej przez Ciebie pracy. Tam jest ogrom wiedzy.
   Zapisałem sobie te posty, żeby mi nie umknęły.
   Przyznaję, nie miałem racji poddając to w wątpliwość. Nów księżyca to pierwszy sierpek.
   Bardzo się cieszę, że nie miałem racji, bo to oznacza, że do tej pory obchodziłem go w odpowiednim czasie 🙂

   Mam do Was pytanie.
   Miałem stronę, która podawała nie tylko nowie księżyca, ale również lata przestępne wynikające z dojrzewania jęczmienia. Niestety, strona nie jest już aktualizowana.
   http://us8.campaign-archive1.com/?u=3436769de447cbed81ad724ed&id=a7261afef7
   Macie może podobne „narzędzie” pomocne w wyznaczaniu pierwszego miesiąca roku?
   Podrzućcie coś proszę.
   Pozdrawiam,
   Bogdan

   Like

   Reply
   1. rafałek

    nie korzystałem z linków ale juz na poczatku Marca naszego obecnego (babilonskiego)
    kalendarza aby sprawdzic czy Marzec czy Kwiecien wyszedł im jako pierwszy miesiac roku wbijalem w google frazę : ” świeta judaizmu 2017″ po angielsku i po polsku, oni zaraz po pierwszym kłosie wybijają caly świąt rozkład na rok włącznie z diabelskim Purim którego nie ma w Torze ….. Inna sprawa to jest to ,że zastanawiałem się czy to trzymanie się kłosa jęczmienia w Judaizmie to nie jest jakas manipulacją Torą jak w każdej religii, w Biblii w wersetach dotyczących pierwszego miesiaca jest kładziony kilkukrotnie nacisk , że pierwszy miesiac to miesiac wyjscia z niewoli z Egiptu… Mesjasz przyjdzie to poznam rozwiązanie swoich wątpliwosci bo na dzien dzisiejszy to nie na moją głowę ….
    Sabaty wynikajace z Nowiu jak wiesz obchodze z kalendarza ksiezycowego , który mam nad głową nad Polską …..
    http://www.kalbi.pl/kalendarz-faz-ksiezyca
    na tej stronce patrze kiedy pusty ksiezyc jest i 2-3 max 4 dni pozniej moge sie spodziewać pierwszego sierpka…..
    Poczytałem posty Brain Breakera i tam jest opisane że jemu zawsze wychodzi sierpek 2 lub 3 dzień po pustym księżycu ….. U Mnie juz ze dwa razy choć jednak rzadko dopiero 4 dnia wychodził sierpek , walą chemtrailsami specjalnie żeby zagescic atmosfere i nie bylo nic widac…. BrainBreaker jak u Ciebie nie widac nic 3-ciego dnia to obchodzisz sabat z nowiu przy niewidzocznym sierpku czy czekasz do czwartego dnia na ciut większy sierpek ?
    Co jeszcze moge dodac. Sabat wynikajacy z nowiu będzie obchodzony po ponownym zjejdnoczeniu biblijnego Izraela , są wersety że będzie się lud kłaniał w każdy sabat i każdy nów….. Od siebie dodam u mnie ten sabat różni się tym od zwykłego że w nów podróżuję na niewielkie odleglosci ( przemieszczam się) podczas gdy w standardowy sabat 7-ego dnia przebywam w domu , wielokrotne ustępy , że trzeba przebywac na swoim miejscu, w oba sabaty oczywiscie nie wykonuje zadnej pracy

    Like

    Reply
    1. rafałek

     to jeszcze dopisze tyle że u mnie w ten weekend 2 szabaty dzien po dniu , z piatku na sobote to wiadomo a z soboty na niedziele u mnie święto żniw ,50-ty dzień licząc od 2-go dnia Przasników ( od potrząsania snopem ) , ofiar składać nie można bo nie ma świątyni czyli napisze po prostu Szabat….. w zasadzie mozna by polemizowac czy go odzic obchnie obchodzic bo to było święto zaklepane do obchodzenia po wejściu do Palestyny a teraz Izreal jest w rozproszeniu a ja go obchodze bo taka mam wewnetrzna potrzebe

     Like

     Reply
     1. Brain Breaker Post author

      Ja nie mam wątpliwości czy to święto obchodzić i zachowuje je w tym samym dniu co ty. To jest ciekawe, że wypada nam tego samego dnia ponieważ inaczej nam wypadł pierwszy dzień roku z tego co pamiętam.

      Like

      Reply
      1. rafałek

       faktycznie interesujące że tego samego dnia nam wypadło, ale wypada się cieszyc ze jest synchronizacja

       cieszyć albo i smucic ……..

       bo jest w Torze powiedziane że “swieta wasze w smutki sie zamienią”….
       U mnie w ostatni dzien Przasników brakowało dosłownie 10 czy 12 minut do konca szabatu , już po buty siegałem do szafy aby isc do całodobowego , a tu nagle przez sąsiada spory rachunek dostałem z postepowania sadowego za wieczyste uzytkowanie gruntu za kilka ostatnich lat ……

       Like

       Reply
 4. Edek

  Dzień o który wam chodzi czyli Pascha dokładnie wyliczają ŚJ.Więc możecie śmiało mieć od nich odniesienie co do 14 nisan oczywiście po zachodzie słońca.W tym dniu w Egipcie wymordowano wszystkich pierworodnych z ludzi i bydła to tak dla przypomnienia.

  Like

  Reply
 5. obiektwyny

  kurczę wchodzę sobie zobaczyć czy jest cos nowego a tu bam, dzisiaj Pascha?
  mój plan na kolejne dwa tygodnie wali sie w gruzach
  ponieważ jeszcze nie ogarniam zupełnie tego tematu prośba o krótkie wyjaśnienie:
  1. kiedy w tym tygodniu jest szabat?
  2. anyway, rozumiem że w tym tygodniu wyjątkowo z piątku 14.04 na sobotę nie ma szabatu?
  3. kiedy jest szabat w przyszłym tyg?
  4. rozumiem ze w kolejnych tygodniach swiętujemy szabaty już normalnie, z piątku na sobotę?

  dzięki z góry

  Like

  Reply
  1. Brain Breaker Post author

   1,2 zabat cotygodniowy jest zawsze z piątku na sobotę.
   2. Szabat Przaśników jedni obchodzili z wczoraj na dziś, inni z dziś na jutro, a jeszcze inni z jutro na pojutrze 🙂
   3. Zależy jaki sposób liczenia wybierzesz. Lepiej przemyśl to na spokojnie i w tym roku na szybko nie próbuj nic na siłę. Musisz być przekonany do tego. Ja tez kilka razy już opuściłem Paschę, ale byłem wtedy nieobrzezany… Teraz pierwszy raz zachowuję, bo się obrzezałem.

   Szabaty cotygodniowe są niezależne od Szabatów takich jak Przaśniki, czy inne święta biblijne.

   Ja mam Szabat dziś, a potem normalnie z piątku na sobotę, a potem z wtorku na środę.

   Like

   Reply
 6. olka

  Zdenerwowalam sie ze ,wszystko zle zrozumialam , co teraz, ,nie wiem kiedy swietowac? dzisiaj swieto a w sobote?

  Like

  Reply
  1. Brain Breaker Post author

   Hm, jak widzisz są różne podejścia. Jedni patrzą na księżyc nad głową, inni nad Jerozolimą. Wybierz sobie które chcesz, chciałem tylko dopytać…

   Myślę, że jeśli pomylimy się o dzień, to nic się nie stanie, ważne żeby się postarać to święto zachować. Ja zaczynam Przaśniki za 2 godziny.

   Like

   Reply
 7. Bogdan

  Ola, wszystko jest dość proste.
  Moim zdaniem są Prawa, które powinniśmy zachowywać. Są też te, co do których mam wątpliwość, czy w ogóle możemy.

  Do pierwszych zaliczyłbym zachowywanie Szabatu cotygodniowego. Czyli od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę. W każdy piątek i sobotę 🙂 

  Myślę, że Szabaty związane z nowiem księżyca też powinniśmy zachowywać.

  Ale co do Świąt, których obrzędy były związane ze Świątynią, to wydaje mi się, że powinniśmy raczej podchodzić do tego tak, jak do pamiątki czegoś, co kiedyś zachowywano, a i potem, jak będzie Świątynia, też będziemy zachowywać.
  Nie możemy w pełni zachowywać tych obrzędów z tej racji, że można je wypełniać tylko w miejscu wskazanym przez Boga, a nie na każdym miejscu, które przyjdzie nam do głowy. Bóg wskazał na Jerozolimę i na Lewitów i potomków Aarona.
  Tak, jak władza królewska ma pozostać w rękach domu Dawida. 


  W pierwszy i ostatni dzień Święta Przaśników wziąłem urlop, w tym roku, ale czy w następnym też będę mógł, tego nie wiem.
  Tak, czy owak, lepiej zachowywać pewne rzeczy w pamięci.

  Nie wiem, czy moje rozumowanie jest poprawne? Dajcie znać, czy macie podobne zdanie. 
Trzeba być bardzo uważnym, żeby przez zaniedbanie nie narobić błędów.

  Pozdrawiam,
  Bogdan

  Like

  Reply
 8. perceptio

  Zbadajcie na podstawie kilku (zapewne fałszywych) fragmentów, której klepki wam brakuje.

  Izajasza 1:11-14
  Ozeasza 6:6
  1 Samuela 15:22
  Psalm 40:6
  Psalm 51:16

  Like

  Reply
  1. Joanna

   Nie rozumiesz kontekstu, wyrywasz fragmenty i wydaje Ci się, że w tym fragmencie jest prawda. Przez Izajasza Bóg bez przerwy karci i upomina swój lud, który swoim zachowaniem przypomina raczej mieszkańców Sodomy i Gomory niż Izrael Boży. Przecież Iz 1: 13 mówi wyraźnie ” Zaprzestańcie składania CZCZYCH” ofiar, co oznacza “obrzezajcie najpierw swoje serca nawróćcie się a później przynoście mi ofiary i wypełniajcie Prawo”. Podałam w innym wpisie analogię do męża, który notorycznie żonę zdradza i upokarza, ale nie przestaje przynosić prezentów i kwiatów, mimo że nie zamierza przestać grzeszyć. Każda żona powie “mam dość twoich kwiatów i prezentów, są dla mnie obrzydliwe kiedy pomyślę co za nimi stoi!”. Jeśli nie rozumiesz całości Izajasza to znaczy, że czepiasz się szczegółów chcąc sobie samemu udowodnić swoją rację za wszelką cenę.

   Ozeasz 6,6 – cały Ozeasz to jedno oskarżanie Izraela za potworności, których się dopuszcza. Bóg mówi, że od początku składali ofiary Baalom (Oz11,1-2), buntowali się, szukali sobie innych bogów. Oczywiście, że są Bogu obrzydliwe ich praktyki.

   1Sam 15,22 – praktyki zewnętrzne miały być jedynie wyrazem wewnętrznej przemiany, która musiała nastąpić w przeciwnym razie nie miały one sensu. Bóg oczekuje przede wszystkim nawrócenia w sercu, a wypełnianie Prawa świadczy o tym, że człowiek ten kocha Boga i na zewnątrz wyraża się w ten sposób ta jego miłość. Miłość do Boga = wypełnianie Prawa. Przecież po Saulu przyszedł Dawid, który cały długi Psalm 119 poświęcił doskonałości Prawa Bożego. Czy Dawid był człowiekiem doskonale wypełniającym Prawo i bezgrzesznym? Oczywiście, że nie, ale był sprawiedliwy mimo swoich wad w oczach Boga. Przeczytaj cały ten Psalm i zastanów się czym jest Prawo.

   Ps 40, 6 – a popatrz dalej ” jest moją radością, mój Boże, czynić Twoją wolę, a PRAWO Twoje mieszka w moim wnętrzu”. Może w 40,6 chodzi o inny rodzaj ofiary?

   Ps 51,16 – oczywiście, że Bóg się nie raduje ofiarą , jeśli duch nie jest skruszony. 20-21 ” Panie okaż Syjonowi łaskę w Twej dobroci, odbuduj mury Jeruzalem! WTEDY BĘDĄ CI SIĘ PODOBAĆ OFIARY ZGODNE Z PRAWEM, DARY I CAŁOPALENIA, WTEDY BĘDĄ SKŁADAĆ CIELCE NA TWOIM OŁTARZU”.

   Tymi kilkoma wyrwanymi z kontekstu fragmentami chcesz obalić całką Księgę Powtórzonego Prawa, Psalm 119 i proroków ?
   Ale gdyby nawet się uparł, że ofiary rzeczywiście nie były konieczne to ja się zgadzam, bo wiele dekad Izrael był bez Świątyni i wtedy Bóg im mówi, jak mają zabiegać o odpuszczenie win. Ofiara krwawa NIE JEST JEDYNĄ FORMĄ OFIARY ZA GRZECHY. Jest jedną z form i to nie specjalnie doskonałą.

   Dodam jeszcze inne fragmenty do tych, które podałeś. Ofiara nie była jedyną formą przebłagania za grzechy (a na pewno nie była nią ofiara z krwi).

   Księga Przysłów 15,8
   Micheasz 6, 7-8
   Ezechiel 18, 21-23

   Pamiętajmy też o erze mesjańskiej Zach 14, 21

   “Każdy kocioł w Jerozolimie i Judzie będzie poświęcony Panu Zastępów. I będą przychodzić wszyscy, którzy mają składać OFIARĘ, będą brać je i w nich gotować. Nie będzie już w owym dniu przekupnia w domu Pana Zastępów.”

   Like

   Reply
   1. Brain Breaker Post author

    Joanno, dziękuję że mnie wyręczyłaś.
    Nie mam cierpliwości do tłumaczenia takich rzeczy, starzeję się.
    Zaraz mi się kojarzą ludzie, którzy stwierdzili, że Bóg nie chce ofiar itd… Po prostu rzygać się chce.

    Wolę pogadać o tym, że w końcu zrobiło się ciepło i moje pomidory doczekają się w końcu posadzenia pod folią. Kupa roboty w ogródku…

    Like

    Reply
 9. perceptio

  No to sobie rzygaj na każdą stronę stosownie do tego, czego się nażresz, jeśli inaczej nie potrafisz rozmawiać. Wymiotuj sobie za wszelką cenę – różne rzeczy ludziom z ust wychodzą i ja to szanuję.

  Like

  Reply
  1. Brain Breaker Post author

   Zobacz co napisałeś o wielce urażony Perceptio:
   “Zbadajcie na podstawie kilku (zapewne fałszywych) fragmentów, której klepki wam brakuje. ”

   A teraz jest ci przykro że chce mi się rzygać i masz zastrzeżenia co do formy mojej wypowiedzi?
   Na temat składania ofiar to raczej sobie ze mną nie pogadasz, bo zwyczajnie mam tego tematu dość, wystarczająco się z ludźmi “nakłóciłem”. A ja mam ponadto mam taką zasadę, że nie gadam z tymi którym brakuje klepki lub (i) nie przejmuje się tym co piszą. Jeśli mi brakuje klepki, to po co męczysz sobie palce?

   Like

   Reply
 10. obiektywny

  1.
  na podlinkowanej stronce widnieje iż w niedzielę 04.06 wypada Święto Tygodni. Będziecie robić coś szczególnego w ten dzień?

  2.
  KS Wyjscia 16
  (29) A to będzie dla was wieczną ustawą: W miesiącu siódmym dziesiątego dnia tegoż
  miesiąca ukorzycie się i nie będziecie wykonywać żadnej pracy, zarówno tubylec jak i
  obcy przybysz, który osiadł wśród was.
  (30) W tym dniu bowiem zostanie dokonane przebłaganie za was, aby was oczyścić. Od
  wszystkich waszych grzechów będziecie oczyszczeni przed Panem.
  (31) Jest to dla was sabat, dzień całkowitego odpoczynku. Ukorzycie się w waszych
  duszach. Ustawa to wieczna.
  (32) Przebłagania zaś dokonywać będzie kapłan, którego się do tego namaści i którego się
  wprowadzi w urząd, aby sprawował służbę kapłańską zamiast swego ojca; a wdzieje
  szaty lniane, szaty święte.
  (33) Dokona on przebłagania nad przenajświętszym miejscem świątyni, nad Namiotem
  Zgromadzenia i ołtarzem, dokona też przebłagania za kapłanów i za cały lud
  zgromadzenia.

  czy mowa tu o tym dniu?: Last Great Day (Shemini Atzeret) October 13, 2017

  Like

  Reply
  1. Brain Breaker Post author

   1. Mam wtedy normalny Szabat, w tym roku z soboty na niedzielę, a więc 2 Szabaty jeden po drugim.

   2. Nie, tutaj jest mowa o
   Day of Atonement (Yom Kippur) October 1, 2017

   Like

   Reply
   1. obiektywny

    Tak sobie teraz myślę, fajnie byłoby gdyby powstał wpis bardziej ogólny, kompilujący wszystkie święta na przestrzeni roku z datami i komentarzem, co powinno się wtedy robić, pod wpisem można by prowadzić dyskusję konfrontując doświadczenia zainteresowanych osób tym tematem.
    Ciekaw jestem np czy/jak obchodzicie Święto Szałasów w Polsce, które wypada w październiku (ryzyko niesprzyjającej pogody)

    Like

    Reply
    1. rafałek

     Szałasy(Namioty) u Was kiedy w tym roku, pierwszy i ostatni dzień ??? liczyliscie juz pobieżnie kiedy to wychodzi???

     Like

     Reply
      1. rafałek

       to ostry weekend sie szykuje, zwykły szabat i Świeto Nowiu Dzien Trąbienia…. Kupiłeś róg i trąbisz co roku w niego z radości czy to pomijasz bo Izrael na wygnaniu (upokorzony ) ??? A niech sobie strzele , zgaduje że nie trąbisz bo pisałeś kiedyś że z gałązką nie biegasz ???

       Like

       Reply
 11. rafałek

  Daj swój kalendarz Świąt na najbliższy rok albo linka do niego na blogu jak przyjdzie czas i wypatrzą miejscowi pierwszy kłos w Jerozolimie……

  Like

  Reply

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s